■ Yavaş Yeme Yolları

     
 

Yavaş Yeme Yolları


Hızlı yemek bir alışkanlıktır.Bazen insanın yaşam temposu bunu gerektirir,bazen insan yaşamdan elde edemediği arzularını yemekle bastırmaya çalışır,bazen kişinin çevresi hızlı yediği için oda hızlı yemek yer.Ama bir şekilde kilolu insanların yaklaşık % 85 -90’ı hızlı yemek yer.
. Peki bu alışkanlıktan vazgeçmek mümkün mü?Aşağıda sunacağımız prensipler yavaş yemeğe başlamanızı ve yavaş yemeyi devam ettirmenizi sağlayacak.Fakat en önemli nokta “kişinin yavaş yemeyi istemesi” eğer yemek istiyorsanız aşağıdaki tedbirleri hayatınızda uygulayın.Bir davranışın alışkanlık olabilmesi için çok sık tekrar edilmesi ve bu davranışının ödüllendirilmesi şarttır.Yavaş yemeğe alışmak 1 – 2 kez tekrarla olmaz,kişinin iyice yavaş yemeyi öğrenmesi için en azından 1 ay aşağıdaki tedbirleri uygulaması gerekir.
. Değerli diyamer üyemiz sakın unutmayın.Ya yavaş yemeyi öğrenirsiniz ya da kilolu kalırsınız.Hızlı yiyerek de kilo verebilirsiniz fakat kalıcı bir kilo olmaz.Hızlı yeme alışkanlığınızdan vazgeçmeden zayıflarsınız fakat tekrar kilo almanız an meselesidir.

Yemeğe Saygı Duyma Piresnsibi
Besinlerin Tadını Beyinde Hissetme Pirensibi
Lokmaları Küçük Alma Pirensibi
Ayrı Tabakta Yeme Pirensibi


Yemek Öncesi Rahatlama Pirensibi


.  Rahatlamak derin derin nefes almakla mümkün olur.Yemek öncesi burnumuzdan derin bir nefesi karnımıza çekmeli (karnınızın şiştiğini lütfen gözünüzle görün)sonra ağzınızla nefesi kontrollü ve nefes aldığınız süreden ve daha uzun bir sürede veriniz.Bunu en az 5 – 10 kez tekrarlamak size kesinlikle yavaş yemek yedirecektir.Aç Kalma Pirensibi

.  Sofraya aç oturan kişiye yavaş yedirtmek çok zordur.Çünkü kişi doyamayacağını zannettiği için daha çok büyük bir hızla midesine götürme çabasındadır.Lütfen öğünlerinize aç ulaşmayın,çok aç iseniz diyetinizde yer olmasa bile kabuğuyla yenebilen bir meyveyi yemek öncesi yavaş yavaş tüketin.

Ağzımızdaki Lokma Bitmeden İkinciyi Almama Pirensibi

.  Yavaş yemede çok etkili olan bu yol pratik ve kolay uygulanabilecek bir prensiptir.”Ağzınızdaki bitmeden yani lokmanızı çiğneyip yutmadan ,ikinci bir lokma ağzınıza alamazsınız” istediğiniz taktirde bunu başarabilirsiniz yeter ki isteyin.

Hatırlatıcı İmgeler

.  Yemek yemeden önce yapacağınız çeşitli şeyler yemek esnasında yavaş yemenizi sürekli hatırlatacaktır.Örneğin ;Abdest almak,sağ elimize yüzük takma,sofraya mum yakmak ,(size hediye edilenler olabilir),yemek öncesi şapka takmak,saatinizi sol koldan sağ kola takmak,pantolon kemerinizi yemek yerken iyice sıkıştırmak,yemek öncesi dişlerimizi fırçalamak,yemek öncesi elimizi yüzümüzü sabunla yıkamak,yemek öncesi dua okumak gibi.

Sofradan Kalmkma Pirensibi

.  Her şeye rağmen halen hızlı yediğinizi fark ettiğiniz an ,iki üç dakikalığına sofradan kalkın ve yavaş yemek üzere tekrar sofraya dönün.Bu sizin yavaş yemeyi iyice pekiştirmeyi sağlayacaktır.

.  Yukarıda sıraladığımız kurallar istemeniz ve uygulamanız durumunda size kesinlikle yavaş yemek yedirecektir.Fakat bazı kişiler hızlı yemeyi rahatlama aracı gördüğü için yavaş yiyerek rahatlamayınca belli bir stres olacaktır.Bu geçici bir durum ve davranışlarınızın değişmeye başladığını gösteren bir işarettir. Bu kuralları uygulayarak yavaş yemeyi öyle öğreneceksiniz ki ,hızlı yemek yemenizin icap ettiği zaman,hızlı yemek yiyemediğinizi görürsünüz .Ama kendinize sınırsız şans tanıyın 1 – 2 kere deneyip olmadı başaramadım demeyin.Unutmayın uzun yıllar hızlı yemek yemeye alışan kişinin birden yavaş yemek yemeyi öğrenmesi zaman ister.