■ Ramazan Programı

     
 

Ramazanda Sindirim Sisteminizi Rahatlatabiliyormusunuz?

Mübarek ramazan ayına nihayet ulaştık.1 ay boyunca tutmamız gereken oruç 11 ay çalışan sindirim sistemimizi (iftar ve sahurda uymamız gereken saplıklı beslenme kurallarına riayet edersek) bir nebze rahatlayacağa benziyor.Fakat Türk-Anadolu yemek kültürü bu rahatlamaya pek izin vermiyor.Çünkü en kalorili ve yağlı yiyecekler bu ayda hazırlanacak.İnsanlar ramazan ayında sanki bir daha hiç yemeyecekmişcesine iftar ve sahur öğünlerinde fazlaca kalori alacak hemde alınan bu fazla kaloriyi "nasıl ve nerede harcarım" kaygısı gütmeden !

Ramazanda Zayıflamak, Mevcut Kulamuzu Korumak Mümkünmü

Sağlığımızın devamı ve hayatta kalmak için beslendiğimizi unutup ,hırslarımızı ve hayattan beklentilerimizi tatmin etmek için yemek yer olduk.Ramazan ayında da böyle oluyor sanki mecburmuşuz gibi aşırı kalori alıyoruz.Bu durumun nedenini araştırdığımızda ise eksik ve bilinçsiz beslenme alışkanlıklarımızdan ,ailemizin bize öğrettiği yeme düzenini bizimde aynen devam ettirmemizden kaynaklandığını görüyoruz.Yani ramazan ayında niçin yufka yapıyorsunuz sorusunun cevabı ;Biz ramazan ayında hep yufka yeriz oluyor.Sonra insanlar iş kilo vermeye gelince "hemen diyete başlamalıyım" telaşına kapılıyor,halbuki şöyle bir yediklerimize baksak ve yediklerimizi daha az kalorili besinlerle değiştirebilsek ,diyete başlamak diye bir tabir olmayacak aslında.Yani alışkanlıklarımızdan vazgeçebilmektir ;zayıflamanın temeli.
Ramazan ayında da kalıplaşmış beslenme tabularını yıktığımız takdirde inanın bu ay diğer aylara nazaran daha istikrarlı bir kilo verme zamanıdır.Lütfen Diyamerciler kendi alışkanlıklarınızı kendi alışkanlıklarınızı değiştirdiniz buna inanıyor ve tüm kalbimizle sizi tebrik ediyoruz fakat önemli olan özellikle ailemizin ve çevremizdeki insanların zararlı beslenme alışkanlıklarını değiştirmek.Eğer bunu başaramaz "İşte ben yemiyorum veya çok az yiyorum onlar için yemek hazırlıyor veya alıyorum" derseniz zayıfladıktan sonra eski beslenme alışkanlıklarına dönmek uzun sürmeyecektir,buna inanın.Üyelerimizin %90/95’i bayanlardan oluştuğu için bu eğitimin kolay olacağını düşünüyorum ailemizin de bizim tavsiye ettiğimiz yemeklerden yemesini sağlayın inanın kimsenin artık fazla yağa ve kaloriye ihtiyacı yok.
Ramazanda Nasıl Yağ Yakacağız

· Yemek yedikten sonra uyumalıyız ama sahurdan sonra uyuyoruz.
· 4 veya 6 öğünümüz olmalı Ramazanda 2 öğünde yemek yiyoruz
· Yürüyüş yapmalıyız ,oruçken zor gibi görünüyor.
· Kendinizi aç bırakmayın yoksa lezzetli yiyeceklere dayanamazsınız diyoruz;ramazanın özünde açlık var.
· Bol su içmemiz gerekiyor ; falat oruçlu su içilmez.
· Davetlere çok dikkat edin diyoruz ;ramazan davetler mevsimi.
· Sabah erken kalkın ,düzenli uykunuz olsun ,mutlaka kahvaltı kahvaltı yapın diyoruz;3’üde zor veya imkansız.Gördüğünüz gibi ramazan ayında kilo vermek ,kilo verilse bile yağ dokusundan kilo vermek oldukça zor görünüyor. 

Fakat bu olumsuzluklar gerçekten zayıflamak isteyen diyamer üyesini asla yıldıramaz çünkü;
· Sahur öğünü sonrası hemen yattığımıza göre ,sahur öğünü yağ alımını iyice kısmalı proteinlere ve tok tutan kompleks karbonhidratlara ağırlık vermeliyiz.
· Sahur ,iftar ve gece öğünü olmak üzere 3 öğünde yemek yiyebiliriz.
· Yürüyüşlerimizi akşam saatlerinde yapabilir,özellikle yürüyüş yapamadığımız gün yağ alımına daha çok itina gösterebiliriz.
· Ramazanda söylenen şekilde ve öğünde yemek yersek açlıkla karşılaşmayabiliriz.
· Unutmayın : Diyamer üyesi diyetini yaşam biçimi haline getirmiş her olumsuzlukta bile diyette yaşamayı bilen kişidir.
· Ramazan da kilo veremeyiz diye düşünenler için şu tibbi gerçekleri belirtmek isterim Ne olursa olsun "aldığın kaloriden çok harcayabilirsen kilo verirsin." Ne olursa olsun "yağ alımı az ise asla kilo alınmaz bilakis verilir". Ne olursa olsun "fiziksel aktivite diyette yaptığımız çoğu hatayı kapatır." Bizce siz ramazanda kilo verirmiyim alırmıyım kaygısından çok ramazan da yürüyüş yapabilirmiyim diye düşünün?
· Su içimi iftardan sonra ve sahur vaktine kaydırabiliriz.
· Ramazan da gittiğimiz davetlerde ev sahipleriyle pazarlık edip yani onları eğitip bizim için daha uygun yiyecekler hazırlamalarını sağlayabiliriz

Unutmayınki Bu Ramazanın Birde Bayramı Vardır

Hiçbir zorluk yoktur ki, karşılığında bir fayda sağlamasın ,ramazan ayı boyunca (30 gün) karşılaştığımız tüm zorluk ve verdiğimiz mücadeleler asla karşılıksız kalmaz,bayram alışverişinizde satın alacağınız 2-4 beden düşük elbise ,bayramda duyacağınız güzel söz ,ramazan ayı boyunca herkesin fazla yemekten duyduğu mide ağrısına karşın ,sizin duyduğunuz iç huzur tüm bu zorluk ve mücadelenizin mükafatı olacaktır.Fakat bazı üyelerimiz karşılaştığı bu zorlukların mükafatını çok çabuk görmek istiyor.Bu çok yanlış olur,çünkü bazı bünye diyete çok çabuk karşılık verirken ,bazı bünyeler bu karşılığı geç verebiliyor.Bunun böyle olması sizin mücadelenizin yanlış olmasından değil,zayıflamakta aceleci davranmanızdan kaynaklanmaktadır.Eğer sabırsız davranır,yemediğiniz veya az yediğinizi 1/2 dilim baklava ile veya 1/2 yürüyüşle hemen fayda beklerseniz bu olumlu davranışınızı devam ettiremezsiniz.bunu yerine şöyle düşünün "geçen akşam yemediğin o ;1/2 dilim baklavadan olsa gerek bu gün üzerimde bir hafiflik ve giysilerim de bir bolalma görüyorum ."Mükafat olarak illa kiloda azalma beklemeyin diyet yapmakla elde ettiğimiz diğer güzellikleri daha çok ön plana çıkartın.Bu mücadelemizin tek karşılığı kiloda düşme değildir.Bunu iyice anlamalısınız.İnanın mevcut kilodaki azalma sadece diyet yapmakla veya yürüyüşle sahip olduğunuz faydaların bir ayrıntısıdır.Kesinlikle başarınızı kilonuzdaki azalma veya artma ile ölçmeye kalkmayın yanılırsınız.

Diyamer Üyesi Sahur Yapmadan İftar Yapmaz

Üyelerimiz artık şunu çok iyi biliyor.Zayıflamanın yolu açlıktan değil ,düzenli belenmekten geçer" Açlık zamanı uzadıkça vücut yağ depolamaya o kadar meyleder ki vücudun yağ depoları alık süresiyle doğru orantılı olarak artar."Açlık çekerek kilo kaybedilse bile ,verilen bu kilo asla yağ dokusundan olmaz.Bizler sahur öğününü kaçırırsak aç kalma süremiz uzayacağı için vücudumuzun yağ depolama oranı artacaktır.Bunun da telafisi ya iftar öğünün de tam yağsız beslenmek yada ,o gün 1 saatten fazla yürümektir.Sizden istediğimiz sahur öğününüzü asla kaçırmamanız.

.  Diyamer üyelerinin sahur öğününde yağdan günahtan kaçar gibi kaçmalarını istiyoruz.Çünkü sahur öğünü genellikle uyku izlediği için yemekle alınan yağ vücutta hemen depolanır.Çözüm ise sahurda proteini yüksek ,yağı fakir,karbonhidratı acıktırmayan bir öğün tüketmektir.Çünkü protein alımından sonra uyusak bile vücudumuz proteinleri yakmak için yağlardan ve karbonhidratlardan daha fazla enerji harcamaktadır.Sahurda protein alımına çok dikkat etmeliyiz;çünkü besinlerde protein ile yağ genellikle birlikte bulunur.Bunun için sahurda bilinçsiz protein alımları kilo vermenizi engelleyebilir..

 Sahur öğününde acıktırmayan yani kan şekerinizi hemen düşürmeyen karbonhidrat alımı çok önemlidir.Acıktırmayan karbonhidrat genellikle posalı (kepekli) besinlerdir.(örn:tam kepekli ekmek ,kuru baklagiller ,kepekli tahıllar)Unutmadan belirtelim sahurdan sonra mutlaka dişlerimizi fırçalamalı ,özellikle dilimizi iyice fırçalamamız gün içinde susamanızı engelleyecektir.Gün içinde susamak istemeyen üyelerimiz sahurda tuz alımlarına çok dikkat etmeli ,hiç olmazsa sofrada tuz bulundurmamalı ,Salamura edilmiş tuzlu besinlerden uzak durmalıdırlar.

Sabah Kalkış Saatleri

Zayıflamada ve zayıf kalkmakta düzenli beslenmek kadar düzenli uyumak da çok önemlidir.Sabah geç saatlere kadar uyumamızın kilo vermemize engel olması şu esaslara dayanır,
· Uyuyarak geçirilen zaman vücudumuzun az enerjisi harcadığı zamanlardır.Örneğin yatarak dakikada 0,7-0,8 kalori harcıyorsak ayakta veya bir iş ile meşgulken 1,1 ve 1,3 kalori kadar harcayabiliriz.
· Fazla uyku insana dinçlik vermez ,vücudumuzu dinlendirdikçe daha fazla dinlenmek isteyecektir.Fazla uyku uyuduğumuz gün hareketlerimizde bir isteksizlik oluşur.
· Sabah geç kalkmak ,akşam geç yatmayı doğuracağı ve sürekli bu periyotla (sabahları geç kalkmak,akşamları geç yatmak) yaşam süreceğimiz için geç kalkmak sakıncalıdır.
· Fazla uykunun mevcut olduğu vücutta metabolizma hızı (hormonlar nedeniyle)daha azdır.Bu nedenle yediğimiz besinler bizde daha fazla yağ olarak depolanır.

Diyamer Üyelerinin Ramazanda Yürüyüş Periyotları

 Zayıflama ve zayıf kalma herkesin hayali oldu yıllar boyu ,fakat insanlar hep bir şeylerin kendilerini zayıflatacağını hayal etti emek vermeden 
.Yorulmadan zayıflamayı istediler.Ama değerli diyamer üyeleri inanın bu imkansız siz emek vermeden ,yorulmadan zayıflayamaz,zayıflasanız bile o kilolarda kalamazsınız sizin yerinize biz araştırdık işte araştırmalarımız sonucu ideal zayıflamanın formülünü veriyoruz.HAFİF BİR DİYET + SPOR.
.  Ramazanda yürüyüş veya spor ayrı bir önemli,çünkü ramazanda tüm koşullar aleyhimize yani yağ depolamamız yönünde ,bunu tersine çevirmek ise yürüyüşle mümkün."yağ depolama eğilimimiz varsa yürüyerek yağ yakacağız" kural bu.
.  Üyelerimizden mümkünse sabah 9-11 arası 30 dk’lık iftardan sonrada 30 dk’lık olmak üzere günde 2 kez yürümelerini istiyoruz.Tek seferde 60 dk.’lık sabah veya iftardan sonraki yürüyüşte olabilir.yukarıda belirttiğimiz ve aşağıda belirteceğimiz kurallara uyamayan üyelerimizden özellikle her gün 60 dk.yürümelerini istiyoruz “Diyette hatan varsa ,yürüyüşle bunu telafi et”.
.  Aslında oruçluyken en değerli yürüyüş saati iftara yakın olan zamanlardır.Çünkü bu saatlerde vücudun enerji ihtiyacını yağlar karşılar.Ama bu saatte hem acıktığımız ,hem de susadığımız saatler olduğu için canımız yürümeyi istemez.Seçim sizin,yürüyebilen bu zamanlarda yürüsün.

İştah Açıcı Besinleri Düşürmemekte Vücut Yağlarını Artırır

Bu cümle size ilginç geldi biliyorum ama doğru.Bunu ise "İNSÜLİN" hormonu yapıyor.Çünkü vücutta bu hormonun yüksek düzeyde olması öğün sonrası yağ depolama oranımızın da yüksek olacağının ilk belirtisi.Bu hormon lezzetli yemekleri hayal etmekle ,ağzımızın suyunun akması veya midemizin asit salgılaması gibi ,yükseliyor.Bazı araştırmalarla bu kanıtlandı.
.  Yani iştahla yenen yemekle (açken)iştahsız yenen yemek arasında fark vardır.Bu nedenle sizlerden normal zamanda ara öğünleri tüketmenizi ve iştah açıcı besinleri hayal bile etmemenizi tavsiye ediyoruz.Sofra başında iftar topunu beklemek dostlarla oturup lezzetli yemekler hakkında konuşmak galiba diyamer üyeleri için yapılmaması gereken şeyler.

Ramazan Ayı Boyunca Hedef 2.5 Litre Su

Su içimi konusunda fazla söze gerek yok çünkü ne kadar su ,o kadar yağ yakımı ,ne kadar su,o kadar cilt güzelliği ,ne kadar su,o kadar tokluk, ne kadar su, o kadar kilo kaybı.Fakat içtiğimiz suyun yavaş içilmesi çok önemli ;Çünkü hızlı içilen suyu zayıflamanıza hiçbir faydası yok ,sadece sık sık tuvalete gitmemize yarıyor hızlı ve birden içilen su.
.  Ama bol su,yavaş yavaş içilirse zayıflamamızı sağlıyor. Özellikle ramazanda fazla miktarda suyu arka arkaya içmemiz midemizin genişlemesine, hazım sorunlarına neden olabilir. Günlük 2–2,5 litre su sahur ve iftar öğünlerine dengeli dağıtarak içilmelidir.

Orucumuzu Ne İle Açalım

Orucumuzu sıvı içeceklerle açmak en akıllıca yoldur.Hem susuzluğumuzu giderir,hemde midemizi şişirerek doymamızı sağlar.Ardından hurma ,incir veya kayısı kurusu gibi kan şekerimizi yavaş yükselten ve hemen düşürmeyen iyi karbonhidratlarla açmalıdır.İftar öğünlerinizden çorbayı eksik etmeyin(özellikle sebze ve mercimek çorbası) çünkü çorba sıvı içeriği ve tok tutma özelliği ile zayıflamak isteyen üyelerimiz için vazgeçilmezdir.
.  Şimdi tekrarlayalım.Su (tercihen sıcak ve limonlu)hurma ,çorba çeşitleri .Sonra diyetimizde yer alan yiyeceklerden seçiminizi yapabilirsiniz.Çorbadan sonra karnımızın doyduğu ve canınızın yemek istemediğini göreceksiniz.Çorba içtikten sonra hala iştahınız çok fazla ise 5 -10 dk.Ara verin bu süre sonunda tekrar sofraya dönün.

Ramazanda Tatlı İsteği Nasıl Giderilir?

Bu soruyu cevaplamadan önce şu tatlı isteği neden oluyor kalıcımı yoksa geçici bir durumu bu istek.Onu tartışalım;tatlı isteği vücudunuzun size şöyle sorması olarak düşünün "Tatlı verecek misin? Yoksa ben ihtiyacımı yağları eriterek gidereyim mi?" Eğer üyelerimiz her tatlı isteğinde tatlı yiyecek olursa diyete başladıktan 4 – 5 gün sonra oluşan iştah kesilmesini yaşayamazlar.
.  Tatlı isteğimiz gerçekten vücudumuzun yağ yakımı için sizden izin almasına benzer
Eğer tatlı yiyerek yağ yakma izni vermezseniz ,vücudunuz yağ yakmayacaktır.Ramazanda tatlı isteğimizi gerçekten bastıramadığımız durumlarda belirttiğimiz masum tatlılardan tüketin.
· Light puding.
· Sütlaç ,puding,sup
· Hurma,incir meyve kuruları
· Sütlü az şekerli az yağlı tel kadayıf veya ekmek kadayıfı.
· Meyveler
· Az miktarda reçel,bal,pekmez,marmelat.
· Limonlu ve ballı sıcak su.
Eğer tatlı istediğiniz yukarıdaki masum tatlılarla gideriliyorsa sizin tatlı isteğiniz psikolojik rahatlama istediğinizden kaynaklanmaktadır.Bu gibi durumlarda bize danışınız.